fbpx
drag queen

Facet w sukience i peruce?!

Przewodnik po dragu część 1

Jest olśniewająco piękną kobietą. Ma mocny, ale elegancki makijaż – długie rzęsy, pełne, czerwone usta i podkreślone kości policzkowe. Loki w kolorze blond spływają jej po ramionach wprost na cekinową suknię. Szpilki, które ma na sobie, nie mogą być wygodne, są bardzo wysokie, a mimo to porusza się ona z niesamowitą gracją. Nie można oderwać od niej wzroku. Gdy zeskakuje ze sceny, lądując na podłodze w szpagacie, tłum w klubie głośno wiwatuje. Z sufitu spada na nią deszcz brokatu, a ona tańczy, prezentując swój lśniący uśmiech. Ciężko uwierzyć, że ta oszałamiająca kobieta jest tak naprawdę mężczyzną. 

Herstoria dragu

Drag to inaczej przeobrażenie się w postać sceniczną opartą na cechach płci przeciwnej. Pojęcie to często jest mylone z transwestytyzmem (przebieranie się za płeć przeciwną np. dla przyjemności lub z powodu zaburzeń tożsamości seksualnej). Chociaż wiele osób uważa, że drag queens to mężczyźni udający kobiety, nie jest to jednak tak jednoznaczne. W dragu najważniejsza jest sztuka i rozrywka, a drag queens muszą być wszechstronnie utalentowane, by zdobyć uznanie publiczności.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy powstało pojęcie dragu i kto był pierwszą drag queen, ponieważ mężczyźni przebierali się za kobiety dla sztuki od setek lat.

W czasach elżbietańskich i największej popularności Szekspira kobietom nie wolno było występować na scenie, ich role odgrywali zatem mężczyźni.

Po drugiej stronie globu, w japońskim teatrze kabuki, również występowali jedynie mężczyźni i nadal odgrywają wszystkie kobiece role. Nazwa drag (po ang. ciągnąć) wzięła się od długich damskich sukni, które ciągnęły się po podłodze za noszącymi je aktorami.

W miarę upływu czasu drag queen zaczęły schodzić ze sceny teatralnej, by działać na własną rękę. Najsłynniejszą drag queen lat dwudziestych XX wieku był Julian Eltinge, gwiazda wodewilu. Julian był w swojej roli tak przekonujący, że wiele osób wierzyło w to, że faktycznie był kobietą. W tamtych czasach drag traktowany był jak zabawa dla białych heteroseksualnych mężczyzn, a każde odstępstwo było karane. W drugiej połowie lat 30. drag był już bezpośrednio kojarzony z mężczyznami homoseksualnymi – ponieważ homoseksualizm nie był legalny, drag również przestał być akceptowany. Z czegoś normalnego stał się przestępstwem, a drag queens musiały przenieść się ze swoimi występami do klubów nocnych. Po drugiej wojnie światowej środowisko osób LGBT postanowiło zacząć walczyć o swoje prawa. Jeden z najsłynniejszych protestów odbył się w 1969 roku w klubie Stonewall w Nowym Jorku. Stonewall był jednym z niewielu lokali, który był otwarty na osoby homoseksualne, transseksualne oraz na drag queens, co w tamtych czasach było prawdziwą rzadkością. Podczas jednego z nalotów policji bywalcy uznali, że mają dość aresztowań i nienawiści kierowanej w ich stronę tylko dlatego, że chcieli być sobą i dobrze się bawić. Około pół tysiąca osób zebrało się pod klubem, a wśród nich Marsha P. Johnson, drag queen uznawana za jedną z przywódczyń buntu. Zamieszki w Stonewall są uważane za katalizator dla ruchu wyzwolenia osób LGBT. 

W latach 70. w Nowym Jorku rozkwitła kultura balowa, mająca ogromne znaczenie dla popularyzacji dragu, zwłaszcza wśród osób czarnoskórych i Latynosów. Bale to cykliczne wydarzenia, podczas których uczestnicy rywalizują między sobą w różnych kategoriach. Społeczność kultury balowej dzieli się na Domy, prowadzone przez Matkę i/lub Ojca. Wszyscy członkowie danego Domu są dla siebie jak rodzina, bardzo często jedyna, którą znają. Domy wspólnie biorą udział w balach, ale też nierzadko mieszkają razem i pomagają sobie nawzajem w codziennym życiu. Podczas balów uczestnicy chodzą lub tańczą w stylu vogue na parkiecie/wybiegu w rytm muzyki granej przez DJ-a. Są obecni sędziowie, ale najważniejszy jest komentator, który niczym wodzirej zachęca tłum do oklasków i do wspólnej zabawy, rapując, śpiewając i głośno wyrażając swoje opinie na temat uczestników. Liczba kategorii, w których można wystąpić, jest praktycznie nieskończona, ale jedne z najpopularniejszych to np. Butch Queen Vogue Fem (mężczyźni tańczący vogue), Femme Queen Realness (tu ocenia się umiejętność mężczyzny w dragu do przeistoczenia się w kobietę) czy Face (jak sama nazwa wskazuje, wygrywa osoba z najpiękniejszą twarzą). W 1990 świat dowiedział się o scenie balowej dzięki filmowi dokumentalnemu “Paris is burning”, który przedstawiał świat dragu, balów i problemów, z którymi borykają się osoby LGBT. Zainspirowana filmem Madonna stworzyła swoją kultową piosenkę “Vogue”. W 1993 roku świat szturmem zdobył RuPaul, wypuszczając piosenkę “Supermodel” (You Better Work). Nikt nie spodziewał się, że piosenka napisana i wykonana przez drag queen stanie się jednym z hitów na MTV,  pojawi się na liście Billboardu i będzie regularnie puszczana w mainstreamowych stacjach radiowych. 

RuPaul

Zanim RuPaul zdobył sławę, wiele fantastycznych drag queens zostawiło znaczący ślad w kulturze, m.in. Dame Edna Everege, Flawless Sabrina, Divine czy Lady Bunny. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie RuPaul sprawił, że drag wszedł do mainstreamu i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. 

RuPaul Charles urodził się w 1960 roku w San Diego, a jako piętnastolatek wyjechał do Atlanty, by uczyć się sztuki widowiskowej. W latach 80. próbował swoich sił w muzyce i filmie, występując wieczorami jako drag queen w klubach w całej Ameryce Północnej. W 1989 zespół The B-52’s zaprosił Ru do wystąpienia w teledysku do ich hitu “Love Shack”, dzięki czemu kariera Ru nabrała rozpędu. Jako pierwszy mężczyzna został modelem dla firmy MAC Cosmetics, w kampaniach występując w pełnym dragu z podpisem “Jestem dziewczyną MAC”. W 1996 roku stacja VH1 zaproponowała mu jego własny show w telewizji, w którym przeprowadzał wywiady z gwiazdami takimi jak Diana Ross, Cyndi Lauper, Kurt Cobain czy Backstreet Boys. “The RuPaul Show” miał 100 odcinków i był pierwszym w Stanach programem w telewizji narodowej prowadzonym przez osobę homoseksualną. Przez kolejne lata RuPaul rozwijał swoją karierę muzyczną, aż w 2008 roku zdecydował się wyprodukować “RuPaul’s Drag Race”, czyli reality show, w którym spośród uczestników wybierana jest najciekawsza i najbardziej utalentowana drag queen. Zwyciężczyni konkursu otrzymuje tytuł America’s Next Drag Superstar oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. RuPaul jest nie tylko producentem programu, ale też gospodarzem i głównym jurorem. Jego program został nominowany do 23 nagród Emmy i zdobył aż 9, a portal TV.com uznał “RuPaul’s Drag Race” za najlepszy reality show wszechczasów. Do fanów i gościnnych jurorów show należą m.in. Miley Cyrus, Khloe Kardashian, Pamela Anderson, LaToya Jackson, Lady Gaga czy Christina Aguilera. Uczestniczki konkursu zyskują międzynarodową sławę, podpisują kontrakty z luksusowymi markami, stają się ikonami mody i gwiazdami muzycznymi. Jedne z najbardziej popularnych uczestniczek i zwyciężczyń programu to Katya, Alaska, Alyssa Edwards, Kim Chi, Violet Chachki, Trixie Mattel, Latrice Royal czy Shangela.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!