fbpx

Klimatyczni, czyli jak zmienić świat wokół siebie

Słyszałaś kiedyś o Xochitl Guadalupe Cruz Lopez? Nie? A może o Wangari Maathai? Też nie? To może chociaż o Leah Nelson? Nie? Nie martw się. Ja też nie. Jednak dzięki „Klimatycznym” autorstwa Olgi Ślepowrońskiej możemy dowiedzieć się, nie tylko kim byli, ale również poznać ich wpływ na otaczający nas świat.

Książka nie tylko dla dzieci

Autorka książki sama podkreśla, że pisała ją w drugiej ciąży i kierowała tę historię do dzieci, jednakże udało jej się stworzyć opowieść, którą powinny poznać całe pokolenia. Sama o tym pisze tak: „Zaczęłam pisać tę książkę (będąc w ciąży z Iduszką) na plaży w Portugalii. Kończyłam na poddaszu u Maszy Tanz i na oddziale patologii ciąży podczas bezsennych, cholestazowych nocy. Gdy moja córeczka pojawiła się na świecie, postawiłam ostatnią kropkę. Lekko się pisało. Niosły mnie silne emocje. Radość z przedstawiania innowatorów społecznych (chciałabym, aby byli doceniani jak gwiazdy rocka albo piłkarze). Lęk o świat, na który sprowadziłam nowego człowieka. I smutek, że tyle mówi się o problemach, a tak rzadko pokazuje rozwiązania. Wierzę w moc książek”.

Konwencja utrzymana w formie opowiastki dla dzieci – bo któż nie chciałby posłuchać starego żółwia, który nagle z dnia na dzień przemówił! – przeprowadza nas przez sześć różnych opowieści. Bohaterem każdej z nich jest jedna osoba, która mimo przeciwności losu stanęła na wysokości zadania i dzięki niewielkim gestom oraz ogromie włożonej pracy udało jej się zmienić świat wokół siebie, a w wyniku tego wpłynąć na los całej kuli ziemskiej.

Z ekologią za pan brat

Olga Ślepowrońska to psycholożka i animatorka społeczna. Wraz ze swoją organizacją CzujCzuj prowadzi warsztaty dla dzieci z grup narażonych na wykluczenie na temat edukacji emocjonalnej, czyli wyrażania i odczuwania emocji. Pracowała między innymi w Indiach, Kurdystanie, Mołdawii, Czeczenii i Syrii. To właśnie jej droga poprzez kraje, które mają większe problemy niż ekologia, pozwoliła jej na zauważenie, że to właśnie w takich społecznościach coś, co dla nas jest rozwiązaniem zero waste i eko, dla nich jest codziennością. Dlatego też z wielkim sercem dołączyła do inicjatywy budowy placów zabaw dla dzieci z recyklingu. Dzięki temu dzieci z „krajów trzeciego świata” mogą poczuć odrobinę radości.

W powstaniu „Klimatycznych” wraz z Olgą brała udział Weronika Żurowska – ilustratorka i graficzka, która dzięki niesamowitej komiksowej opowieści wprowadza nas dodatkowo w kolorowy świat.

Ekologicznie o ekologii

Książka wydana przez Wydawnictwo Tekturka prezentuje się nad wyraz ładnie. Grube, brązowe strony przywodzą na myśl papier z recyklingu, natomiast wyklejane komiksy i pastelowe rysunki kojarzą się z gazetkami szkolnymi i plakatami, które tworzą dzieci w wieku szkolnym z okazji Dnia Ziemi oraz innych ekologicznych świąt. Duże i proste litery ułatwią czytanie również najmłodszym, a ciekawe zadania do wykonania na końcu rozdziału spowodują, że całość historii świetnie zapadnie w pamięć. Wszystko to zszyte jest razem grubą nicią i zamknięte w twardej okładce. Samo wydanie jest ładne, czytelne i przykuwa uwagę.

Książka „Klimatyczni” Olgi Ślepowrońskiej to idealny prezent nie tylko dla dziecka, ale też dla rodzica. Dzięki niej można poszerzyć swoją wiedzę o świecie ekologii i przekazać dziecku najważniejsze wartości. Polecam z całego serca. 

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!