fbpx

Kupuj odpowiedzialnie

Mieszkając w środkowej Europie, żyjąc w kraju regulującym prawa pracownicze, ale i częściowo ceny produktów, ciężko sobie wyobrazić, że gdzieś na świecie ludzie pracują za pół dolara dziennie. Równie nieprawdopodobne wydawać się może, że do ciężkich fizycznych robót posyłane są dzieci. Mimo że oficjalnie niewolnictwo zostało zniesione wiele lat temu, to niektórzy pracownicy wciąż nie są szanowani. Można jednak zmienić nieco ich życie. I wcale nie trzeba jechać w tym celu z pokojową misją na inny kontynent. Wystarczy zwrócić uwagę na pewien znaczek na kupowanych produktach, który gwarantuje, że przy ich zbiorze lub produkcji poszanowane zostały prawa człowieka.

Kakao i dzieci

Dzieciństwo powinno być pełne miłości, zabawy i oczywiście czekolady. Wiele dzieci kojarzy jednak czekoladę tylko z zebranymi ziarnami kakaowca. Afryka Zachodnia dostarcza 69% światowej produkcji kakao. To właśnie tam koncentruje się problem wykorzystywania do pracy nieletnich. Dzieci często wykonują zadania zagrażające ich życiu, na przykład przenoszenie ciężkich ładunków, używanie ostrych narzędzi czy kontakt ze szkodliwymi chemikaliami.

Główną przyczyną przymuszania nieletnich do pracy jest ubóstwo. Rodzice, którzy zapewne sami pracują w rolnictwie, nie mają funduszy, aby wyżywić, a co dopiero wykształcić swoje dzieci. Dochodzą do tego międzynarodowe konflikty i sytuacja polityczna w państwach Afryki, która nie sprzyja regulowaniu praw pracowniczych. Rząd Wybrzeża Kości Słoniowej, czyli państwa będącego głównym producentem kakao, przymyka oko na sytuację pracowników na wielu uprawach. Również największe korporacje importujące kakao, chociażby Nestle, choć świadome problemu, wydają się  głuche na wszelkie petycje.

Kawa za 5 groszy

Ile średnio kosztuje kawa w polskiej kawiarni? Cena waha się od 10 do nawet 25 złotych. Jaka część tych pieniędzy ląduje w portfelu producenta ziaren? Jedynie 5–25 groszy. Natomiast pracownik zbierający ziarna zarabia średnio 0,5 dolara na godzinę! Jest to kwota poniżej poziomu ubóstwa. Osoby te nie są w stanie wyżywić za to siebie i swojej rodziny ani zapewnić odpowiedniej opieki medycznej swoim dzieciom.

Jest jednak na to bardzo proste rozwiązanie. Aby pomóc zbieraczom kawy oraz dzieciom nielegalnie pracującym na plantacjach kakao, wystarczy poświęcić nieco czasu na zakupach, by sprawdzić, które z produktów mają oznaczenie Sprawiedliwego Handlu (ang. Fair Trade).

Czym jest Sprawiedliwy Handel?

Fair Trade to organizacja zrzeszająca producentów, spełniających ogólnie przyjęte standardy wytwarzania określonych artykułów. Organizacja ta kieruje się jasno wytyczonymi zasadami, które są regularnie weryfikowane i egzekwowane. Produkty firm godnych zaufania można bardzo łatwo znaleźć w sklepie, ponieważ zaopatrzone są w specjalny znak identyfikujący.

Kupując produkt, który został zaopatrzony w oznaczenie Fair Trade, masz gwarancję, że producenci otrzymali odpowiednią zapłatę za swoje plony. Organizacja ta wyznacza cenę minimalną, która chroni przed gwałtownymi spadkami cen na światowych rynkach. Pozwala to utrzymać gospodarkę na stałym poziomie, ale i zapewnić godne życie rolnikom.

Co równie ważne, pracownicy biorący udział w tej produkcji otrzymują godną pensję, równą dla kobiet i mężczyzn, mają zapewnione bezpieczne warunki i wolność słowa. Co równie ważne, organizacja Fair Trade przykuwa dużą wagę do niewykorzystywania dzieci do pracy.

Też możesz dołączyć!

Każdego dnia, poprzez dokonywane wybory, możesz zmienić czyjeś życie. Wystarczy, że w sklepie, zamiast wybierać najtańszy, wątpliwej jakości bądź reklamowany w telewizji produkt, kupisz ten oznaczony znakiem Fair Trade. Warto zwrócić szczególną uwagę na certyfikat, wybierając czekoladę, kakao i kawę, bo to właśnie te plantacje są najczęściej miejscem bezprawnego wykorzystywania ludzi do pracy.

Jeżeli wydaje ci się, że trudno znaleźć te produkty, to przygotuj się wcześniej do zakupów. Odwiedź stronę organizacji Sprawiedliwego Handlu (www.fairtrade.org.pl), zapoznaj się z markami i wyszukaj sklepy, w których możesz dostać wybrane towary. Wiele z nich prowadzi sprzedaż internetową. Produkty Fair Trade są aktualnie powszechnie dostępne i nie odbiegają znacznie ceną od innych. Bardzo cieszy fakt, że wiele popularnych i ogólnodostępnych marek, takich jak na przykład Tchibo, zaczęło zwracać uwagę na pochodzenie swoich surowców. Za ich przykładem podążają kolejne firmy.

Działania Fair Trade

Organizacja Sprawiedliwego Handlu nie tylko nadzoruje proces produkcji, ale ma dużo szerszy wpływ na rozwój małych przedsiębiorstw i możliwość ich udziału w światowym rynku. Szereg działań ma również na celu podnoszenie świadomości producentów, ich wsparcie rozwojowe i poszanowanie praw.

Stowarzyszenie edukuje również konsumentów. Gdy słowa to za mało, Sprawiedliwy Handel przedstawia statystyki, które z roku na rok prezentują się coraz bardziej optymistycznie.

Organizacja pozyskuje również środki, które wykorzystuje na kształcenie rolników, modernizację upraw oraz podnoszenie jakości produktów. Finansuje również inne inwestycje, z których korzystają całe społeczności, takie jak kanalizacja czy elektryczność. Fair Trade wspiera również edukację dzieci i dorosłych oraz ochronę środowiska.

Świadomość konsumentów jest kluczem do rozwiązania problemu wykorzystywania ludzi do niegodziwej pracy. Im więcej faktów ukazujących skalę problemu będzie pojawiało się w mediach, tym szybciej wybór produktów w sklepie stanie się bardziej oczywisty. Każdego dnia możesz wspierać producentów pozyskujących surowce ze sprawdzonych źródeł. Twoje wybory pociągną za sobą inne dobre działania.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!