fbpx

Zdrowe odżywianie a źródła naukowe – skąd czerpać wiedzę?

Możemy się nazywać niesamowitymi szczęściarzami, gdyż mamy dostęp do nieograniczonej niczym wiedzy. Internet na wyciągnięcie ręki udostępnia nam zasoby wiedzy z każdej dziedziny. Codziennie docierają do nas wszelakie informacje, nawet wtedy, kiedy ich nie szukamy. Chcąc zagłębić się w interesujący nas temat, możemy przeszukać niezliczone źródła naukowe. Każdy z nas może stać się ekspertem. Wystarczy wiedzieć, gdzie i czego szukać.

Zacznijmy od podstaw

To brzmi jak oczywistość, lecz wiele informacji może nie być przez nas odpowiednio zinterpretowane, gdyż nie posiadamy solidnych podstaw dotyczących danego zjawiska. Jeżeli w naszym kręgu zainteresowań leży dietetyka oraz zdrowe odżywianie i dopiero zaczynamy zgłębiać wiedzę na ten temat, warto sięgnąć do źródeł opierających się na wyjaśnieniu podstawowych reakcji zachodzących w naszym organizmie. W tym przypadku warto powrócić do podręczników z biologii, które służyły nam jeszcze za czasów szkolnych. Idąc krok dalej, możemy sięgnąć do książek akademickich z zakresu fizjologii człowieka. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na tematy związane z układem pokarmowym oraz z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych. Przydatne są też rozdziały opisujące układ hormonalny, krwionośny czy też mięśniowo-szkieletowy. 

Instytucje naukowe, bazy naukowe, czasopisma specjalistyczne oraz książki

W Polsce mamy wiele instytucji, które regularnie wydają wytyczne z zakresu odżywiania. Jedną z nich jest Instytut Żywności i Żywienia, który co około cztery lata udostępnia aktualne Normy Żywienia dla Populacji Polskiej. W tym źródle naukowym znajdziemy m.in. podstawowe informacje z zakresu składników odżywczych oraz tego, w jakich ilościach powinny być one spożywane przez poszczególne grupy ludzi. Co istotne, dane te są udostępniane nieodpłatnie.

Kolejną instytucją wartą obserwowania jest Polskie Towarzystwo Dietetyki, które na swojej stronie udostępnia aktualne wytyczne dotyczące m.in. żywienia w jednostkach chorobowych czy żywienia ludzi na różnych etapach życia. Ponadto publikuje najnowsze doniesienia naukowe, na podstawie których tworzy zalecenia. Na uwagę zasługują również: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Kolejnym krokiem w pozyskiwaniu specjalistycznej wiedzy jest zapoznanie się z portalami publikującymi artykuły z czasopism naukowych. Przykładem jest ViaMedica, która w swojej bazie naukowej udostępnia około trzydzieści czasopism zarówno polsko-, jak i anglojęzycznych. 

Pojedyncze artykuły naukowe możemy wyszukać m.in. na portalu PubMed. Są one tam udostępniane głównie w języku angielskim. Większość instytucji naukowych publikuje swoje prace właśnie w tym języku. Jeżeli chcemy pozyskać najnowsze doniesienia ze świata nauki, warto czytać zagraniczne prace.

Najpopularniejszymi źródłami naukowymi są oczywiście książki. Przy ich wyborze należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wydawnictwo. Te z zakresu dietetyki powinny być wydawane głównie przez wydawnictwa medyczne, np. PZWL. Ponieważ wiedza medyczna rozwija się bardzo dynamicznie, niektóre książki sprzed kilkunastu lat mogą zawierać nieaktualne już informacje, dlatego kupując książkę z danej dziedziny, wybierajmy jej najnowsze wydanie, uzupełnione o najnowsze doniesienia. 

Znajdź swojego mentora

W życiu, na przykład w muzyce czy w modzie, możemy inspirować się wieloma osobami, więc dlaczego nie spróbować znaleźć takich mentorów również w świecie nauki? Kiedy zaczynamy interesować się pewnym zagadnieniem czy też nurtem, zdarza nam się, szczególnie na samym początku, błądzić. Często spotykamy się też z wykluczającymi się informacjami. Jeżeli zagadnienie, którym się zajmujemy, jest obszerne, jak np. dietetyka, na co dzień trafia do nas wiele mitów, sensacyjnych doniesień, coraz to nowszych sposobów na dietę. Jak się w tym nie pogubić, skoro każdy mówi coś innego? Warto poświęcić nieco czasu na znalezienie osób, które mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w danym temacie. Szukajmy takich dietetyków, którzy swoją wiedzę przekazują, bazując na publikacjach naukowych, są powiązani z instytucjami naukowymi, prowadzą merytoryczne szkolenia bądź cieszą się dobrą opinią u swoich podopiecznych.

Warto zainteresować się również szkoleniami. Obecnie na rynku istnieje wiele wartościowych firm szkoleniowych, które na swoje wystąpienia zapraszają zarówno dietetyków, jak i pasjonatów zdrowego odżywiania. Jeżeli interesujemy się tą tematyką, a nie posiadamy wykształcenia kierunkowego, warto wybrać się na kilka takich spotkań. Być może zainspirują nas one do rozpoczęcia studiów na tym kierunku. Mogą stanowić ponadto dopełnienie naszych umiejętności, szczególnie w momencie, kiedy sami staramy się prawidłowo odżywiać bądź pracujemy z klientem np. jako kosmetolog czy trener personalny.

Jak czytać artykuły popularnonaukowe?

Serwisy, blogi, portale dostarczają nam szeregu informacji z każdego tematu. Jak się w tym odnaleźć i jednocześnie dowiedzieć się czegoś wartościowego? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na pochodzenie danego artykułu. Ważne jest, aby portal, z którego korzystamy, zrzeszał specjalistów, osoby wykształcone oraz doświadczone w swojej dziedzinie. Pod artykułem powinno znaleźć się imię i nazwisko autora. Jeżeli jest to artykuł popularnonaukowy, powinna znajdować się pod nim bibliografia z publikacjami naukowymi, które dowodzą treści zamieszczonych przez autora. Taka bibliografia zawiera pełne nazwy artykułu, informację o tym, gdzie artykuł został opublikowany, oraz rok publikacji. 

Dlaczego warto o tym mówić?

W dobie Internetu oraz ogromu informacji nietrudno popaść w dezorientację. Wielu autorów stara się w dobrej wierze udostępniać swoją wiedzę, natomiast są też tacy, którzy wykorzystują niewiedzę innych do swoich celów, robiąc przy tym więcej szkody niż pożytku. Na szczęście w tym gąszczu wiadomości istnieją instytucje i ludzie dbający o dobro innych, którzy starają się propagować naukowe podejście oraz uczą, jak pozyskiwać wiedzę. Jeżeli zdecydujemy się zgłębić się w daną dziedzinę, musimy być przygotowani na to, że edukacja nie kończy się w momencie przeczytania kilku książek czy artykułów. Jest to ciągły proces, gdyż nauka rozwija się nieustannie. 

Na wszystkie sensacyjne doniesienia należy patrzeć z dozą sceptycyzmu. Sami starajmy się szukać kilku źródeł odnoszących się do naszych hipotez, zarówno tych popierających, jak i obalających je, a potem sami wyciągajmy wnioski. Jeżeli czegoś nie wiemy, nie bójmy się do tego przyznać. Nikt nie jest wszechwiedzący, a ten, kto potrafi przyznać się do niewiedzy, wykazuje się dużą mądrością i dystansem do siebie samego.

Nasza misja

V mag to wartościowe treści o diecie roślinnej, zero waste i szeroko pojętym świadomym życiu. Rozmawiamy z inspirującymi osobami i dzielimy swoimi przemyśleniami. Chcemy przekonać Cię, że da się znaleźć złoty środek między codzienną gonitwą a życiem zgodnym z naturą. Poszukajmy go razem!